پرش به محتوا

درباره نوشتن

شما با دست می‌نویسید یا معمولا تایپ می‌کنید؟

  آیا تا به حال براتون این سوال پیش اومده که فکر کنید کدوم روش بهتره؟ احتمالا برخورد کردید با کسانی که نوشتن با دست رو فضیلت می‌دونن و فکر… ادامه »شما با دست می‌نویسید یا معمولا تایپ می‌کنید؟

اگر شبیه نویسنده‌ی معروفی می‌نویسیم چه کنیم؟!

    در این ویدئو با گفتن چند نکته به این پرسش بسیار رایج جواب داده‌ام:   مهمترین نکته نترسیدن از چنین شباهت‌هایی است، اصلا جای نگرانی ندارد و نکته‌ی… ادامه »اگر شبیه نویسنده‌ی معروفی می‌نویسیم چه کنیم؟!

رستم و اسفندیار

ردپای ساختارهای داستان پلیسی جنایی در شاهنامه فردوسی

    این گفتگو رو تابستان  1400 در کافه کتاب فلسفه انجام دادیم، ویدئوش در یوتوب منتشر شده، در کانال خودم که اگر دوست داشتید ببینید و سابسکرایب هم بکنید.… ادامه »ردپای ساختارهای داستان پلیسی جنایی در شاهنامه فردوسی

نکات بنیادین روتین نوشتن

نکات بنیادین در مورد طراحی روتین نوشتن، چطور به نظمِ نوشتن برسیم؟

  تکراری‌ترین آموزه‌ی داستان‌نویسان قدیم و جدید شاید همین باشد: هر روز بنویس. اکثر نویسندگانی هم که می‌شناسید این عادت را داشته‌اند، از چخوف و داستایوفسکی تا بوکوفکسی و استفان… ادامه »نکات بنیادین در مورد طراحی روتین نوشتن، چطور به نظمِ نوشتن برسیم؟

چند نفر از ایرانیان می‌توانند کتاب بخوانند؟

 مردم ایران اغلب به عنوان جماعتی بی‌علاقه به کتاب و مطالعه سرزنش و تحقیر می‌شوند. چند کلمه با من همراه شوید. به نظر من، برای کتاب خواندن سه چیز لازم… ادامه »چند نفر از ایرانیان می‌توانند کتاب بخوانند؟

ماجرای ترجمه‌ی یک خط شعر از دبلیو.اچ.آدن w.h.auden

در توییتر پرسه می‌زدم و جسته گریخته چیزهایی می‌خواندم که با این چند خط شعر از دبلیو.اچ.آدن برخورد کردم و طبق معمول خیلی خوشم آمد (بهتر است از بپذیرم که… ادامه »ماجرای ترجمه‌ی یک خط شعر از دبلیو.اچ.آدن w.h.auden

تهران، شهرِ خون ( نقدی بر شهر شرنگ به قلم شراره شریعت‌زاده)

این یادداشت در مورد شهر شرنگ به قلم خانم شریعت‌زاده، قبلا در روزنامه آرمان ملی منتشر شده، اما در روزنامه بنا به ملاحظاتِ این دوره ـ چنان که افتد و… ادامه »تهران، شهرِ خون ( نقدی بر شهر شرنگ به قلم شراره شریعت‌زاده)

شجاع‌ترین شخصیت ارباب حلقه‌ها کیست؟

ارباب حلقه‌ها داستان شجاعت است، تمام داستان در این خلاصه می‌شود که گروهی از آدم‌ها شجاعانه در برابر نیرویی برتر می‌ایستند و همین شجاعت قهرمانانه است که مرزهای کنایه را… ادامه »شجاع‌ترین شخصیت ارباب حلقه‌ها کیست؟

بذار و بزار و سقوط هرات به زیر چکمه‌های طالبان

    دیشب خبر اول کشتار ایرانیان به خاطر نبود واکسن و داروی کرونا بود و خبر دوم سقوط هرات. چه فاجعه‌ای برای افغانستان، مردمش و زبان فارسی. گویا قدرت‌های… ادامه »بذار و بزار و سقوط هرات به زیر چکمه‌های طالبان