پرش به محتوا

کار کردن وقت افسردگی: کمک خواستن جرم نیست

radkarde

کار کردن وقت افسردگی: کمک خواستن جرم نیست.

 قبلا دو مطلب دیگر در این راستا نوشته ام:

کارکردن وقت افسردگی: اگر خودت را نمی کشی زندگی کن.

کارکردن وقت افسردگی: اوضاع قابل بدتر شدن است.

و این هم مطلب سوم:

افسرده بودن، یا هر اختلال شخصیتی/روانی دیگر، یعنی شما تسلط کامل و تمام روی رفتارهایتان و مکانیزم­های ذهنتان ندارید. این واقعیت را قبول کنید. همانطوری که اگر پایتان شکسته باشد برای بالا رفتن از پله احتیاج به کمک خواهید داشت چه از طرف اطرافیان، چه عصا، چه نرده؛ برای رسیدن به اهداف کاری هم کمک لازم دارید. شما کمی تا قسمتی افسرده هستید، میل دارید کارهایتان را انجام ندهید. کارها برایتان اهمیتی ندارند. در این شرایط نباید از کمک خواستن بترسید. دوستان شما به شما کمک خواهند کرد، به شرطی که بدانید چه جور کمکی می­خواهید. من چند تکنیک را پیشنهاد میکنم:

  1. بیا هم و هل بدیم:

یک دوست با روحیات مشابه خودتان پیدا می­کنید و به هم گیر می­دهید. دوستتان شما را پیگیری می­کند و شما دوستتان را، و حتی می­شود این حلقه را گسترش هم داد.

  1. جایزه مو بده:

برای خودتان جایزه تعیین کنید یا از دوستانتان خواهش کنید با تمام شدن کارها به شما جایزه بدهند، به این ترتیب انگیزه­ای دوستانه برای پیش برد کارها پیدا خواهید کرد.

  1. گیر نده، ولی توجه کن:

از کسانی که مرتبا به شما گیر می­دهند و روی اعصابتان هستند، خواهش کنید به جای گیر دادن، توجه فعال به شما داشته باشند. اما بدون ایجاد استرس.  ازشان خواهش کنید روش پیگیریشان را به سبکی که برای حال شما مفیدتر است تغییر دهند. اگر نمی­دانید چه روشی برایتان مفید است، از متخصصین امر بپرسید. پرسیدن هم عیب نیست.

  1. ددلاین بسازید:

برای کارهایی که نیازی به ددلاین ندارند، یا برای طرف مقابل اهمیت چندانی ندارد خودتان ددلاین تعیین کنید و از طرف مقابل خواهش کنید کارش را پیگیری کنید. ددلاین حتی اگر خیلی هم حساس نباشد، انگیزه­ای است بیرون از شما برای انجام کار.

  1. پروژه­هایی برای کمک به دیگران تعریف کنید

این یکی روش را مطمئن نیستم علم روانشناسی هم تایید کند یا نه، ولی کمک به دیگران در شرایطی که از خودتان متنفر هستید و هیچ انگیزه­ای برای انجام کوچکترین فعالیت مثبتی برای خودتان ندارید، می­توانید انگیزه مناسبی باشد. یا اقلا در ذهنتن میتوانید پروژه­هایی که به موفقی شما مربوط هستند را به موفقیت دیگران وصل کنید.

شاید به نظر شما،  این روش­ها مفید نباشند. یا شاید هنوز آمادگی پذیرش کمک را ندارید. شاید هم روش­های بهتر و مفیدتری استفاده کنید. در هر حال، این ها به ذهن من رسیده اند.

4 دیدگاه دربارهٔ «کار کردن وقت افسردگی: کمک خواستن جرم نیست»

  1. ددلاین ممکنه جواب بده ولی اگه نده اوضاع بدتر میشه چون اگه ازش بگذره و کار انجام نشه دیگه کلاً انگیزه و امید برای انجام کار از بین میره. ولی کمک به دیگران خیلیییییی جواب میده. حداقل در مورد من که اینجوری بوده.

  2. بازتاب: کار کردن وقت افسردگی ـ چهار: روی کرده ها تمرکز کن - Writing in-between

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *