پرش به محتوا

استراتژی چیست؟ محمدرضا تاجیک

استراتژی چیست؟

استراتژی چیست؟

این فایل متن سخنرانی محمدرضا تاجیک در مورد استراتژی است. تاجیک و سرنوشت فعلا تلخش حتما معرف حضور شما هست. وارد مباحث حاشیه ­ای نمی شوم چون موضوع چیز دیگری است. این سخنرانی را یادم نیست چه سالی و در کدام روزنامه خواندم، ولی پیش از سال 84 بود، یا خود سال 84 و قبل از انتخابات. خلاصه اهمیت چندانی هم ندارد. مهم این است که این سخنرانی به ذهنیت من در مورد استراتژی شکل داد، البته ناگفته نماند که آن زمان طفلی بیش نبودم، اما الان هم که میخوانمش متن بسیار موجز و مفید و راهگشایی است. در ضمن دوستانی که اینجا تردد میکنند، اگر یادشان هست یا آمد که این سخنرانی مال کدام روزنامه و تاریخ بود، بگویند ما اضافه کنیم.

خلاصه اینکه فایل پی دی اف سخنرانی اینجاست:

Strategy-tajik

و متن کاملش را همان سال 84 وبلاگی منتشر کرده است که در لینک زیر قابل دسترس است برای خواندن آنلاین، ولی من شخصا پی دی اف بالایی را پیشنهاد میکنم:

http://rezaspace.blogfa.com/post-251.aspx

و این هم بند مورد علاقه خودم از سخنرانی:

استراتژى یک «تلاش» است براى درک این مطلب که در جهان امروز، چه جایگاهى را به خود اختصاص داده ایم و نه پرداختن به این موضوع که آرزو داشتیم در چه جایگاهى مى بودیم. گاهى جایگاه خود را نمى شناسیم، اما استراتژى اى مى دهیم براى کل جامعه. همواره در برج عاج ذهنى خودمان به سر مى بریم. فرضمان بر این است که جایگاهمان بر روى دوش مردم است و از آن منظر ترسیم استراتژى مى کنیم. «ترسیم جایگاه»، خود قسمتى از استراتژى است. وقتى یک بازیگر خرد هستید، وقتى یک گروهک هستید اما به مثابه یک کلان سازمان صحبت مى کنید، طبیعى است که فقط در ذهنیت خود گام برداشته اید. چنین تحلیلى تطابقى با واقعیت ندارد. استراتژى باید منطبق با واقعیت باشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «استراتژی چیست؟ محمدرضا تاجیک»

  1. چه متن خوبی در تعریف استراتژی، فقط خوب می شد اگر آقای تاجیک منابعش رو هم ذکر می کرد و گرنه سخته قبول کردن این که همه این نکات رو شخصا بر اساس تجربه ی شخصیش نوشته مثلا نکته یی که درباره ماکیاول می گه من رو به یاد کتاب ما و ماکیاول از لویی آلتوسر می اندازه. نمی دونم از این که بحث اش این قدر شبیه به فیلسوف مارکسیست هست اطلاع داره یا نه.

    1. چون سخنرانی بوده و متن سخنرانی پیاده شده، خیلی حرجی بهشون نیست
      و اینکه معاون رییس جمهور ایران به هر حال اسم از آلتوسر نبره بهتره
      ولی خب، متنش متن خوبیه، ولی قبول دارم که اگر منبع و مآخذ داشت خیلی بهتر هم میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *