پرش به محتوا

قاتلین تازه کار ـ نقد خفاش شب اثر سیامک گلشیری

خفاش شب

خفاش شب

 

اگر این مطلب برایتان جالب بود، پیشنهاد می‌کنم مرا در اینستاگرام فالو کنید: (https://www.instagram.com/ahosseinioun/)

یا در توییتر (https://twitter.com/Ahosseinioun)

که بیشتر در ارتباط باشیم.

 

 

چون سیامک گلشیری نویسنده داستان های پرماجرا و بعضا ترسناک است و عناصر گوتیک و کارآگاهی را هم در داستان هایش استفاده میکند، من شخصا پیگیر آثارش هستم و چند تاییشان را هم در مطبوعات نقد کرده ام اما یادداشتم روی خفاش شب منتشر نشده بود. خفاش شب را سیامک گلشیری با الهام از ماجرای خفاش شب معروف نوشته است و در کمال تعجب من چندان سر و صدا هم نکرد و موفق نبود. شاید دلایلی که در نقدم شمرده ام در این سر و صدا نکردن بی تاثیر هم نبوده باشد. این اخطار را هم بدهم که این یادداشت داستان را لو می دهد.

فایل پی دی اف نقد جهت خواندن سریع و ساده و بی دردسر:

khofasheshab

 

این هم بخشی از متن یادداشت:

برای من که چند کتاب دیگر از سیامک گلشیری خوانده­ام، مثل روز روشن بود که قاسم و مراد، به خانه برنخواهند گشت. این اطمینان ناشی از عدم استفاده­ی سیامک گلشیری از عناصر ژانر است، یکی از عناصر اصلیِ غایب در کتاب قهرمان است. در تقابل با قاتلین زنجیره­ای در اینگونه رمان­ها معمولا قهرمانی هست تا تعادل قوا حفظ شود. تمام قربانیان در «خفاش شب» شکارهایی بی دست و پا هستند و توان دفاع از خودشان را ندارند. می­پذیرم که در واقعیت هم همینطور است، ولی حضور قهرمان است که کتاب را خواندنی­تر می­کند. من مطمئن بودم قاسم و مراد بر نخواهند گشت و درگیری جدی میان لیلا و انها در نخواهد گرفت. حتی اگر فرض کنیم، لیلا قهرمان رمان است چون تقابل خاصی بین لیلا و قاتلین اتفاق نمی­افتد، قهرمان بی رمقی است. ظاهرا قرار است ما با این دو نفر قاتل همدردی کنیم، و همراه شویم یا به اصطلاح سینمایی­ها همذات­پنداری کنیم. چون این دو شخصیت هستند که بیشتر حجم رمان را به خودشان اختصاص می­دهند، و ما آنها را خیلی بهتر و بیشتر می­شناسیم…

چند پیوند در مورد خفاش شب:

گفتگو با سیامک گلشیری در مورد خفاش شب

معرفی کتاب خفاش شب

درباره خفاش شب

10 دیدگاه دربارهٔ «قاتلین تازه کار ـ نقد خفاش شب اثر سیامک گلشیری»

  1. من خیلی خوشحالم که کتاب های خون آشامی آقای گلشیری خیلی خواننده داره
   ولی به نظرم کتابهاشون خیلی ایراد داره، البته یه نقدهایی هم روی کتابهاشون نوشتم که به ترتیب تو همین سایت می ذارم

   ممنونم از پیگیریت نیکتا جان

  1. بهتر بود به جای این نقدهای خصمانه که پیداست یا برای شهرت می نویسی و یا به خاطر خصومت با جناب گلشیری، خجالت می کشیدی. چرا منتظری تا یک کتاب از ایشان چاپ شود و بعد شروع کنی به حمله کردن. متاسفم که داری خودت را روز به روز خراب‌تر می کنی. این را بدان که کسی مثل تو منتقد نیست و ما خوانندگان این را به خوبی می فهمیم.

   1. اینکه من چرا نقد می نویسم، مسئله ای است کلا بی ارتباط به موضوع. به هر انگیزه ای که مینویسم یا حرفم درست است یا غلط، اگر اشتباهی در بحثم دارم گوشزد کنید، اگر اشتباهی نمی بینید هم که هیچ. بدیهی است که من در مورد تمام کتاب های آقای گلشیری نقد ننوشته ام، این را با یک سرچ ساده متوجه می شوید و بدیهی است که روز به روز خرابتر نشده ام. این را هم با نگاهی ساده به محتوای سایت و سرچ متوجه می شوید. نهایتا با شما موافقم که هر خواننده ای مطابق شعور خودش تعبیر میکند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *