harold pinter

harold pinter

سخنرانی هارولد پینتر در جشنواره دانشجویی بریستول1962

این سخنرانی را هم قبلا منتشر کرده بودم، یکبار هم در روزنامه اعتماد چاپ شده بود که سایتش البته فیلتر است و خلاصه متن اینجا در فایل پی دی اف خیلی ساده تر و راحت تر خوانده خواهد شد.  وگرنه خود سخنرانی را در سایت مگ ایران هم می توانید پیدا کنید با این لینک:

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1635246

 

هارولد پینتر هم که معرفی لازم ندارد، اگر هم میخواهید از پینتر دانش فرا ویکی داشته باشید من این صفحه را پیشنهاد میکنم.

صفحه روزنامه گاردین در مورد پینتر

در این صفحه دوستان روزنامه گاردین مطالبی را که در مورد پینتر منتشر کرده اند زیر هم آورده اند و در مجموع یک پرونده کامل در مورد پینتر است، اگر هم میخواهید بیشتر بخوانید انتهای همین متن چند تا پیوند مفید گذاشته ام.

فایل پی دی اف مورد نظر را با کلیک روی لینک زیر دریافت کنید و از خواندنش لذت ببرید.

writingfortheatre1

 

در این سخنرانی پینتر در مورد اصولا نمایشنامه نویسیش حرف میزند. مخصوصا بخش مورد علاقه من وقتی است که میگوید هو کردن تماشاچی یعنی زنده بودن تئاتر، و من هر بار پاراگراف مربوطه را میخوانم ذوق می کنم.

 

این هم  پاراگراف اول از متن سخنرانی:

من نظريه پرداز نيستم. صاحب‌نظر مقتدر و قابل اعتمادي در صحنه‌ي دراماتيك، صحنه‌ي جامعه، يا هر صحنه‌اي نيستم. من وقتي بتوانم نمايشنامه مي‌نويسم و همين. كلش همين است. پس با كمي بي‌ميلي حرف مي‌زنم. چون مي‌دانم كه هر گزاره به تنهايي حداقل 24 وجه ممكن دارد، بسته به اين‌كه آن وقت كجا ايستاده‌ايد، يا هوا چطور است. به نظرم يك جمله‌ي طبقه‌بندي كننده هيچ‌وقت براي هميشه سر جايي كه هست نمي‌ماند و به سرعت توسط بيست و سه امكان ديگر موضوع تغيير مي‌شود. بنابراين، گزاره‌هايي كه من مي‌سازم نبايد نهايي و قطعي فهميده شوند. يكي دو تاي آن‌ها ممكن است نهايي و قطعي به نظر برسند؛ حتي تقريبا نهايي و قطعي باشند، ولي من فردا اين‌طوري[مثل امروز] قبولشان نخواهم كرد، و دلم نمي‌خواهد شما هم امروز نهايي و قطعي بدانيدشان….

این هم چند لینک دیگر در مورد هارولد پینتر:

دریافت چند نمایشنامه از پینتر از کتابناک

هارولد پینتر در ویکی پدیای فارسی

سخنرانی هارولد پینتر در هنگام دریافت جایزه نوبل

متن انگلیسی سخنرانی هارولد پینتر هنگام دریافت جایزه نوبل

سایت رسمی هارولد پینتر