انتخابات شورای شهر قزوین

انتخابات شورای شهر قزوین

 

در گرماگرم کابینه و هیئت دولت من تازه با این خبر در مورد انتخابات شورای شهر قزوین برخوردم…

«یک زن جوان به نام نینا سیاهکالی مرادی که در انتخابات شورای شهر قزوین با حدود ده هزار رای به عنوان اولین عضو علی البدل انتخاب شده بود، پس از انتخابات رد صلاحیت شد. به گزارش ندای سبز آزادی دلیل رد صلاحیت او عدم رعایت شئونات اسلامی اعلام شده و پوسترهای تبلیغاتی بهانه رد صلاحیت او بوده است.به دلیل اینکه شهردار به احتمال زیاد از بین اعضای انتخاب شده شورای شهر انتخاب می شود، احتمال اینکه خانم سیاهکالی مرادی کرسی خالی شده را کسب کرده و به شورای شهر راه پیدا می کرد زیاد بود»

این متن خبری است که اکثر خبرگزاری ها در مورد این موضوع منتشر کردند و فقط دو سایت خبری اختصاصی قزوین کمی بیشتر در مورد خانم مرادی حرف زده بودند، صدای قزوین ، و قزوین امروز. ظاهرا پدرش از مربیان ورزشی کهنه کار قزوین بوده و ایشان روی حساب اعتبار پدری وارد بازی انتخابات شده بودند یا هر دلیل دیگری، رای آوردند ولی متولیان انتخابات تشخیص دادند حضور ایشان در شورای شهر مناسب نیست.

  1. پوستر خانم مرادی را همینجا می بینید، مشکل خاصی از نظر شئونات اسلامی ندارد و قاعدتا در طول تبلیغات و … هم میشد تذکر داد یا جلوی پوستر را گرفت. کسی این کار را نکرده.

 2. واقعا تحمل یک دختر 27 ساله در شورای شهر مگر چقدر سخت بوده است؟ قطعا حریف سیاسیون کارکشته­ی شورای شهر که نمی شد،  تازه عضو علی البدل هم بود، یعنی اعضای محترم شورای شهر قزوین نمی توانستند در جلسه شورای شهر از پس یک خانم جوان بر بیایند؟ جلساتش هم که رسانه ای نیست، نگرانی از بابت اینکه خانمی بدون چادر در جلسه باشد بی مورد بوده است.

3. خانم مرادی که جایی نمی رود، هست. تازه رای هم آورده، انگیزه­ای میشود برای زنان دیگر که شرکت کنند. علی الخصوص شهرهای کوچک از چند جهت برای زنان مناسب هستند. اول اینکه کسی به سادگی نمیتواند شایعه درست کند پشت سرشان، ثانیا که کافی است رای زنان شهر را جمع کنند تا انتخاب شوند و اینکار خیلی شدنی است، مخصوصا در شرایط بی کفایتی مردان. حالا دوره بعد انتخابات قزوین صلاحیتش را رد میکنید یا تایید؟

 4.  پس این فرآیند لعنتی رد صلاحیت به چه درد میخورد؟ دقیقا برای جلوگیری از چنین مسائلی تعبیه شده است! آدم ها را فیلتر کنید که اگر کسی رای آورد، پشیمان نشوید! واقعا این خیلی هم کار سختی نیست. مثل انتخاب رشته کنکور است، فقط کافی است جوری انتخاب رشته کنید که اگر قبول شدید پشیمان نشوید. همین. منظورم این نیست که رد کردن این خانم پس از انتخابات کاری است غیر قانونی، شاید حتی دلایل خیلی موجهی هم داشته که متولیان انتخابات رسانه ای نکرده اند، ما که از کل ماوقع خبر نداریم، ولی در هر حال این تصمیم و شکل اجرایش از این جایی که ما نشسته ایم، عین بی تدبیری است.

 

انتخابات  شورای شهر قزوین

انتخابات شورای شهر قزوین

 5. شما الان با این کارتان دقیقا چه واکنشی از خانم نینا سیاهکالی مرادی توقع دارید؟ که البته سکوتشان در این مورد جالب و درست است. ولی واقعا چه توقعی دارید؟ چه توقعی از بقیه زنان جامعه ایران دارید؟ که بپذیرند به دلیل عدم رعایت شئونات اسلامی ایشان رد شدند؟ خب پوسترشان را که همه دیده اند! میدانند این حرف غلط است. ده دقیقه به پوشش خبری احتمالی ماجرا فکر کردید؟

و … مطمئنم هر آدمی با عقل سلیم ایرادات متعدد دیگری هم خواهد گرفت. اما همه چیز به کنار، واقعا این قضیه کپی پیست کردن خبرگزاری های ایرانی گاهی آدم را عصبی میکند، ده تا خبرگزاری دقیقا یک متن را استفاده میکنند، اقلا جمله بندی را عوض کنید، یک جمله به خبر اضافه کنید، اظهار نظری، تحلیلی، فرضی، پیش فرضی، یک چیزی! اگر این ده خبرگزاری هرکدام یک نکته ای به متن خبر اضافه کنند، تا خبرگزاری دهم بالاخره یک خبر نصفه نیمه ای شکل خواهد گرفت. در همین راستا اگر نکته ای چیزی بود که طبق معمول من ندیده بودم ـ چون معمولا به اندازه کافی جستجو نمیکنم و بیش از حد کافی نق می زنم ـ مرا هم در جریان بگذارید.