استراتژی چیست؟

استراتژی چیست؟

این فایل متن سخنرانی محمدرضا تاجیک در مورد استراتژی است. تاجیک و سرنوشت فعلا تلخش حتما معرف حضور شما هست. وارد مباحث حاشیه ­ای نمی شوم چون موضوع چیز دیگری است. این سخنرانی را یادم نیست چه سالی و در کدام روزنامه خواندم، ولی پیش از سال 84 بود، یا خود سال 84 و قبل از انتخابات. خلاصه اهمیت چندانی هم ندارد. مهم این است که این سخنرانی به ذهنیت من در مورد استراتژی شکل داد، البته ناگفته نماند که آن زمان طفلی بیش نبودم، اما الان هم که میخوانمش متن بسیار موجز و مفید و راهگشایی است. در ضمن دوستانی که اینجا تردد میکنند، اگر یادشان هست یا آمد که این سخنرانی مال کدام روزنامه و تاریخ بود، بگویند ما اضافه کنیم.

خلاصه اینکه فایل پی دی اف سخنرانی اینجاست:

Strategy-tajik

و متن کاملش را همان سال 84 وبلاگی منتشر کرده است که در لینک زیر قابل دسترس است برای خواندن آنلاین، ولی من شخصا پی دی اف بالایی را پیشنهاد میکنم:

http://rezaspace.blogfa.com/post-251.aspx

و این هم بند مورد علاقه خودم از سخنرانی:

استراتژى يك «تلاش» است براى درك اين مطلب كه در جهان امروز، چه جايگاهى را به خود اختصاص داده ايم و نه پرداختن به اين موضوع كه آرزو داشتيم در چه جايگاهى مى بوديم. گاهى جايگاه خود را نمى شناسيم، اما استراتژى اى مى دهيم براى كل جامعه. همواره در برج عاج ذهنى خودمان به سر مى بريم. فرضمان بر اين است كه جايگاهمان بر روى دوش مردم است و از آن منظر ترسيم استراتژى مى كنيم. «ترسيم جايگاه»، خود قسمتى از استراتژى است. وقتى يك بازيگر خرد هستيد، وقتى يك گروهك هستيد اما به مثابه يك كلان سازمان صحبت مى كنيد، طبيعى است كه فقط در ذهنيت خود گام برداشته ايد. چنين تحليلى تطابقى با واقعيت ندارد. استراتژى بايد منطبق با واقعيت باشد.