iranianlife

 

در مورد اینکه این عکس را بالا بگذارم یا نه کمی مجبور شدم فکر کنم. شاید کسانی که رضایت داده اند عکسشان گرفته شود و در سایت MSN  منتشر شود، فکر نمیکرده اند کسی در ایران هم به این عکس ها توجه کند، شاید هم اصلا رضایت نداده باشند. به هر حال، اگر من باعث ناراحتی برای کسی می شوم همینجا معذرت خواهی میکنم. اما در هر حال عکسی که روی اینترنت است، روی اینترنت است.

سایت  MSN  مطلبی منتشر کرده است با عنوان زندگی ایرانی پشت درهای بسته  و بیست و یک عکس از ایرانی ها منتشر کرده است. شایت عکس های سایت بیست را هم دیده باشید که یک عکاس آمریکایی از ایران گرفته است و کامنتهای زیرش را خوانده باشید، در اینجا     عکس ها را ببینید.

به نظر میرسد آمریکایی ها پس از این همه سال بالاخره به واقعیت ایران علاقه مند شده اند و دلشان میخواهد این موجود ترسناک به نام ایران را تشریح کنند. این به نظرم یک اتفاق مثبت است. یک قدم جلوتر بگذارم باید بگویم یکی از دلایل موفقیت فیلم  جدایی نادر از سیمین هم همین بود. تلاشی برای شناخت ایران واقعی، باید قبول کنیم که اکثر محصولات فرهنگی صادراتی ما (کیارستمی، پناهی و …) و اکثر سیاستمداران صادراتی ما، ارتباطی با زندگی واقعی ایرانی ندارند. به همین دلیل است که چنین عکس هایی دیده میشوند.

به هر حال دیدن این اسلاید شو هرچند ممکن است برای ما تکراری باشد، گمان میکنم برای اکثر آدم هایی که یک جایی نشسته اند و از ایران می ترسند جالب باشد. عکس های روزمره و ساده، گویا ما الان یک جور جاذبه توریستی در جهان اینترنت هستیم.

دوست عزیزم هادی مرادی تذکر داده که این سری عکسها در واقع در ایتالیا به اسم پذیرایی ایرانی به شکل کتاب چاپ شده اند و من چون MSN حرفی از چنین کتابی نزده بود ـ یا زده بوده و من دقت نکردم ـ متوجه موضوع نبودم.  ولی گویا لینک زیر برای خرید همان کتاب است و اسم عکاس ها هم آمده است:

http://fabricashop.myshopify.com/

اشتها و میلی که از آن حرف زدم ظاهرا مخصوص آمریکایی ها نیست، شامل دیگران هم می شود، یک جور شرق شناسی جدید است.