الهام اصغری

الهام اصغری

الهام اصغری، پیشرو ورزش زنان

من به نظرم حرف خانم اکبرآبادی به الهام اصغری خیلی هم بیراه نیست که گفته:«خانم شما که این قدر مستعدی، رشته ورزشی‌ات را عوض کن!» اگر من بیست کیلومتر شنا کنم، به مدت نه ساعت، بعد همان آدم هایی که ناظر بر کار من بودند بگویند این لباس شما مناسب نیست، نمی توانیم رکوردت را ثبت کنیم. من شخصا می پرم توی آب، لباس هم که شش کیلو وزن اضافه دارد، غرق می شوم؛ خلاص. خب نمیشد قبل از نه ساعت شنا بگویید لباس بد است؟ شاید الهام اصغری در نقل قولش از خانم اکبرآبادی کمی مغرض بوده است، ولی اینطور که از شواهد بر می آید خانم اکبرآبادی بدش نمی آید کلا شنای زنان تعطیل شود.

الهام اصغری، شناگر جوان شمالی که رکورد شنا در دریا به طور پیوسته(من نمی دانم این رکورد دقیقا چیست) را جا به جا کرده، مصداق بارز کسی است که حقش را خورده اند و برای به دست آوردن حقش تلاش میکند و واقعا می تواند قهرمان یک رمان یا یک فیلم هم باشد. حالا بیایید شرایط را بررسی کنیم. اگر شما توانستید چیزی جز خصومت بی دلیل پیدا کنید من را هم در جریان بگذارید.

  1. خانمی تحت نظارت نیروی انتظامی، مسوولین فدراسیون شنا، با حمایت قایق های نیروی انتظامی، در پلاژ بسته، جوری که هیچ مردی از نزدیکش هم عبور نکند 9 کیلومتر شنا کرده است. این شنا از قبل هماهنگ شده بوده، و به جهت ثبت رکورد هم بوده، یعنی همه در جریانش بوده اند.
  2. رکورد این خانم ثبت نمیشود، چون لباسش ثبت نشده است. یا غیاث المستغیثین! این دیگر چه صیغه ای است؟ مگر لباس باید ثبت رسمی بشود که رکورد اعتبار داشته باشد؟ اصلا فرض کنیم لباس باید ثبت رسمی بشود، خب ثبتش کنید تا الهام اصغری دوباره شنا کند.
  3. الهام اصغری فیلمی در اینترنت منتشر میکند، مصاحبه میکند و خلاصه مبارزه ای رسانه ای را سازماندهی میکند. مبارزه ای که هیچ پاسخی از طرف وزارت ورزش به همراه ندارد. احتمالا دوستان چون رفتنی هستند ترجیح دادند سکوت کنند.
  4. الهام اصغری نامه­ای به آقای ضرغامی رییس سازمان صدا و سیما می نویسد و اخطار میکند روزی که رکورد را شکست ـ که من هم مثل خودش میدانم که خواهد شکست ـ صدا و سیما حق ندارد اسمی از او بیاورد. نامه اش را خوانده اید؟ میگوید:«… در عوض دفاع از دختر محجبه ایرانی که رکورددار شنای آزاد بانوان کشورهای اسلامی است، ترجیح دادید تا مقابل دوربین رسانه‌ها بایستید و درباره شکیرا و خانم تماشاگر والیبال که پیراهن آستین کوتاه به تن داشت، با یکدیگر بحث… » خیلی هم خوب گفته است.
تیم فوتسال زنان

تیم فوتسال زنان

اگر وزارت ورزش حرف حقی برای گفتن دارد که خب قاعدتا باید بگوید. شما خودتان هم که چشم دارید، هم با اصول و موازین و عرف اسلامی آشنایید، این خانم با همین لباس در خیابان راه برود احتمالا گشت ارشاد هم به او کاری نخواهد داشت. کسی هم که شنا کردن او را ندیده جز بانوان نیروی انتظامی، الان دقیقا مشکل چیست؟ حالا چند سوال اساسی که  جوابش کمی برای من گنگ است.

  1. الان االهام اصغری برود باکو بدون حجاب شنا کند، برای ما خوب است؟ مطمئن باشید یک سری کشور وآدم الان دنبال جذب این رکوردشکن هستند، کلا شما رکوردشکن باشید یک عده دنبال جذبتان خواهند بود. بعد که رفت وزارت ورزش جوابگوست؟ فرار که فقط مال مغزها نیست، فرار بدنها هم خودش معضل بزرگی است.
  2. اگر الهام اصغری رکوردش را ثبت کند، و یک ایرانی رکورددار شنای زنان در دریا باشد، دقیقا به چه کسی صدمه میخورد؟ چه کسی آسیب می بیند؟ کجای این معامله ما ایرانی ها ضرر میکنیم که خودمان جلوی راهش سنگ می اندازیم؟ اصلا لباس مشکل دارد خب سه تا کارشناس خبره نصب کنید مشکل لباس را برطرف کنند.
  3. به فرض اینکه روایت الهام اصغری مغرضانه باشد، و وزارت ورزش نقش مثبت این ماجرا باشد، چرا وزیر یک دخالت تمام عیار نمی کند؟ این مسئله را کنار برخورد زننده با تیم فوتسال زنان(که قرار بود ازشان تقدیر شود ولی همه را دسته جمعی برگرداندند) که میگذارم، کارنامه وزارت ورزش در حوزه ورزش زنان تیره میشود. شما که نمیخواستی تقدیر کنی چرا دعوت کردی؟ این چیزها نه مربوط به سیاست است، نه دین، مربوط به ادب عمومی است!

در هر حال ورزش زنان ایران قطعا تعطیل که نخواهد شد چون یک خیلی کثیری زن ورزشکار داریم. الهام اصغری هم که رکوردش را ثبت خواهد کرد، یا در آب های ایران با پاسپورت ایرانی، یا بالاخره خسته میشود میرود یک جای دیگر رکورد را ثبت میکند. خانم اکبرآبادی هم که بالاخره تا یکی دو ماه دیگر خواهد رفت، وزیر ورزش هم عوض خواهد شد. آنچه باقی میماند سیر این تلاش است برای جا انداختن ورزش زنان. من شخصا منتظر روزی هستم که الهام اصغری رکوردش را ثبت میکند و صدا و سیما مانده خبرش را پخش بکند یا نکند، و آن روز دور نیست.