alimotahari

 

دیروز با یکی از دوستان بحثی داشتیم در مورد وزرای آینده که بعید است بشود کسی را بدتر از وزیر فعلی به وزارت ارشاد منصوب کرد و امروز نام علی مطهری با قدرت شنیده میشود. هنوز سر حرفم دیروزم هستم و علی مطهری را از حسینی بهتر می دانم. اما به چند دلیل علی مطهری برای وزارت ارشاد مناسب نیست، به چند دلیل خیلی واضح. نخست اینکه پیشینه­ اجرایی در حوزه­ وزارت ارشاد ندارد، دوم اینکه در مجلس خیلی مفیدتر است تا دولت، و  سوم اینکه هروقت در مورد فرهنگ حرف زده، حرف­هایش نه دل­گرم کننده که نگران کننده بوده اند. چهارم اینکه دلیل موجهی برای وزیر شدنش وجود ندارد.

دیدم در یکی دو تا وبلاگ و سایت هم دوستان دیگر به اشکالات این تصمیم اشاره کرده بودند. جالب اینکه گزینه­ های پیشنهادی برای وزارت خانه های دیگر، همه وزرا و مدیران باسابقه در همان وزارت خانه هستند. بالاخره این حوزه­ ارشاد هم چهار تا آدم باسابقه دارد که بشود برای وزارت مطرحشان کرد، همین آقای مسجدجامعی که این همه سال است در شورای شهر صاحب کرسی است، واقعا مناسب نیست؟

اما ماجرا را از یک طرف دیگر هم میشود نگاه کرد. شاید خود علی مطهری خیلی دوست دارد به وضعیت فرهنگ کشور سر و سامانی بدهد. امیدوارم در چند روز آینده خود دکتر علی مطهری هم به این خبری واکنشی نشان بدهد، و اقلا موضع خودش را در مورد حضور در کابینه مشخص کند. به نظر من که در این مقطع، اقلا تا پایان این یکی مجلس ماندن ایشان در مجلس تصمیم معقول تری است. البته علی مطهری در این چهار سال همیشه از منتقدین دولت و تندروها بوده است و از این نظر آدم خیلی محترمی است، ولی وزارت ارشاد؟! این درست که مهاجرانی با قدرت از این انتخاب حمایت کرده است؛ اما من با نظر آقای مهاجرانی هم مخالفم. مخصوصا که دلیلی هم برای بهترین بودن دکتر مطهری ارائه نکرده است.

ما که پله پایین نردبانیم اما مطمئنا با وجود این دلایل اساتیدی که روی پله­ های بالاتر نردبان ایستاده اند و صدایشان به گوش آقای روحانی می رسد نکته را منتقل خواهند کرد. هرچه باشد وزیر ارشاد دولت اعتدال گرا هم  یک آدم اعتدال گرا باشد بهتر است، کسی که فعالان فرهنگی ایران سابقه کار کردن با او را داشته باشند. این یادداشت مختصر را  جهت ثبت در تاریخ  نوشتم. نکته آخر اینکه دیدم با پخش شدن این خبر گروهی با پوزخند این خبر را اولین حرکت روحانی برای دور شدن از اصلاحات فرض کرده اند، به نظر من اینطور نیست و هنوز تا کابینه نهایی راه زیادی باقی مانده است. زمزمه ها به گوش رییس جمهور روحانی خواهد رسید و قطعا گزینه های دیگری هم مطرح خواهند شد.

پ.ن: این یادداشت را پنج شنبه ظهر گذاشتم بالا، چند ساعت بعد استاتوس فیسبوک استاد عباس مخبر را خواندم که به درستی اشاره کرده بودند اهمیت وزیر ارشاد از اهمیت تلاش های همه ما برای ایجاد ساز و کارهای صنفی قانونی که از وزیر قوی تر باشند کمتر است. من هم موافقم. اما این اعتراض و نگرانی هم جای خودش را دارد.

در مورد این خبر یادداشت های زیر هم دیده شدند:

در مخالفت با وزیر ارشاد شدن علی مطهری

زمزمه هایی پیرامون کابینه

نظر مهاجرانی در این مورد