entekhabat

این لینکی به  یادداشت قبلی است، اول این یکی  را بخوانید و بعد قبلی را، هر دو یادداشت در مورد دلایل اصلح نبودن جلیلی هستند و اینکه چرا نباید سعید جلیلی انتخاب شود. باز هم تاکید میکنم کار من نوشتن در مورد انتخابات نیست. اما این یک مورد را در سکوت گذراندن، جز افسوس چیزی برایم نخواهد داشت.  الان واقعا وقت حرف زدن است.

درباره انتخابات ـ چرا جلیلی نباید انتخاب شود؟

با بسیجی صدیقی حرف می زدم که نامش را نمی نویسم، فهمیدم خیلی از مسائلی که در یادداشت قبلی نوشتم روی ذهن او تاثیری نداشته است. اینجا من چند گزاره به قبلی ها اضافه میکنم. تا بحثِ ناقصم کامل شود و بگویم چرا تحت هیچ شرایطی جلیلی اصلح نیست، آن هم در این پیچ تند تاریخی و در این چهار سالی که سخت چهار سالی است! گویا ما ایرانی­ها تعهد داده ایم اواخر قرن کار را به باریکترین جایش بکشانیم و گویا برادران حزب اللهی تعهد داده اند در هر انتخاباتی اشتباهترین گزینه را انتخاب کنند. میدانم که برای هر گزینه جوابی دارید، اما جوابهایتان همه  با اما و اگر است. قطعیت ها را ول کرده اید و چسبیده اید به ایده آل هایتان و آرزوهایتان. چیزهای مشخصی روی میز است، و بر اساس این چیزهای مشخص  جلیلی انتخاب اشتباهی است.

  1. قبلا هم گفتم جلیلی سیاستمدار ناآزموده است، و عرصه ریاست جمهوری از المپیک که کمتر نیست. در المپیک معتقدترین کشتی­گیر قهرمان نمی­شود، آزموده­ترین کشتی­گیر قهرمان میشود.  ما کشتی­گیر آزموده­ی معتقد میخواهیم. الان هیچ فرصتی برای شکست و ریسک نداریم.  جلیلی حتی اگر هم معتقد باشد، آزموده نیست.
  2. ما ایمان داریم که آخر ماجرا پیروزیم، اما در این لحظه زمانی زورمان از دشمنمان در عرصه بین المللی کمتر است. این موازنه باید معکوس شود، اعتقاد اگر در تقابل با زیرکی قرار گیرد کار تمام است. سیاست عرصه­ی زیرکی است، نه فریادهای خصمانه­ی بلند کشیدن. من از وقایع پشت درهای بسته­ی آلماتی بی خبرم، اما از نتیجه باخبرم. ما یک معتقد برنده لازم داریم، یک بازنده­ی معتقد الان به کار ما نمی آید. برد یعنی ما انرژی هسته­ای داشته باشیم و آمریکا نتواند ما را تحریم کند. جلیلی در سیاست خارجی بازنده است.
  3. الان زمان وحدت است. ما کسی را لازم داریم که وحدت ایجاد کند، شخصیتش جاذبه داشته باشد برای همه، چند وجهی باشد نه تک وجهی، در اعتقادش همانقدر که محکم است باز باشد. بتواند با کسانی که فاصله­ی اعتقادی دارد کار کند تا کشور در آرامش پیشرفت کند. جلیلی همچین آدمی نیست. جلیلی اهل خط کشی است، اهل حذف است، اهل وحدت میان تمام افکار و گروه­ها نیست. چنین رییس جمهوری ایران را عقب می­کشاند چون آدم­های بسیار زیادی با او کار نخواهند کرد. معتقدی را انتخاب کنید که آدم­ها حاضر باشند با او کار کنند.
  4. 4.      جلیلی آدم کم سن و سالی نیست. پنجاه سال زندگی کرده است. این آقا در این پنجاه سال عمرش چه کرده است که حالا به یکباره میخواهید رییس جمهورش کنید؟ پنجاه سال کم عددی نیست، پسر بیست ساله که نیست، در یک دبیرستان هم که نبوده، در ارتباط با سران کشور بوده و در دانشگاه امام صادق بوده، و … . دکتر جلیلی اگر اهل اجرا بود، تا الان یک چیزی از خودش نشان داده بود. شخصیتش قرار است یک شبه تغییر کند و از یک معاون اداری بشود یک آدم اجرایی؟ به خدا شدنی نیست! رزومه اش را ببینید:

۱۳۷۰: رئیس اداره بازرسی وزارت خارجه  /          ۱۳۷۶: معاون اداره اول آمریکا در وزارت خارجه  /  ۱۳۷۹: مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری /۱۳۸4: معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری سلامی ایران  /1386 تا امروز: دبیر شورای عالی امنیت ملی.

همین!

          به چه زبانی بگویم؟ آقای جلیلی صرفا چند تا پست داشته است و هیچ دستاورد!  آدمی که هیچ دستاوردی نداشته را چرا باید رییس جمهور کشور کنیم؟ چهار سال به ایشان فرصت بدهید یک دستاوردی کسب کند، خودی نشان بدهد بعد رییس جمهورش می کنیم.

.5. آیا احساس میکنید آقای جلیلی صد در صد اعتقادش درست است و هیچ خدشه ای بهش وارد نیست؟ جوابش روشن است. آقای جلیلی تا به حال کاری نکرده است که اعتقادش محک جدی خورده باشد. عرصه اجرا عرصه خطاست، کسی که قبلا در عرصه­ی عملیات بوده است و ما خطاهایش را هم دیده ایم و میشناسیم، از کسی که اصلا کاری نکرده که معلوم شود حرفش با عملش یکی است قطعا بهتر است.  این اعتماد دربست شما به حرف های آقای جلیلی از کجا ناشی شده است؟ مشابه این حرف ها را قبلا نشنیده­اید؟ ببینید چه کسی مثبت کارنامه­اش به منفی کارنامه­اش می چربد، او را انتخاب کنید، نه کسی را که کلا کارنامه ای ندارد.

این هم یک یادداشت مفید دیگر از زاویه ای دیگر:

چرا سعید جلیلی نباید این دوره رییس جمهور شود؟

این هم یادداشتی که در آن هشت دلیل برای رای دادن به جلیلی شمرده است، فارغ از اینکه از هشت تا، چهارتایشان شبیه هم هستند جواب همه دلایل را در این دو یادداشت داده ام:

هشت دلیل برای رای دادن به سعید جلیلی

والسلام. دیگر حرف انتخاباتی نداریم، تا شنبه بیاید و ببینیم چه خواهد شد.